Beşiktaş’ın transferdeki sırrı

Beşiktaş’ın transferdeki sırrı

Beşiktaş’ın son dönemde yaptığı transferlerin “cuk” oturmasının arkasında “scouting” başarısı yatıyor. Fakat bu başarıyla birlikte de sürpriz gerçek ortaya.

Galatasaray’ın da, Fenerbahçe’nin de birer “scouting” ekipleri var. Fakat Beşiktaş’ın elindeki “scouting” ekibi şu anda Premier Lig’de zirveyi kovalayan Leicester City’nin “scouting” sistemiyle doğru orantılı çalışıyor. İngilizlerin efsane ‘scout’ David Mills, Leicester’a kendisinin başında olduğu; “değerini bulamamış oyuncuları keşif ‘scouting’ ekibi” kurdu.

Ekibin amacı yaşı veya kariyeri önemsenmeden potansiyeli olan oyuncuların transfer edilmesiydi. Sezon başında Leicester yaş ortalaması 29 olan 5 oyuncu transfer etti. Bu sayede kulüp zirveye oynuyor. Sezon başında yapılan bu transferler yüzünden Championship’ten gelen Leicester, küme düşme adayı olarak gösteriliyordu. Aynı şekilde Beşiktaş’ın “scout” ekibi de değerini bulamamış oyunculara yöneldi.

Unutulmaya yüz tutan Mario Gomez, kariyerinde çıkış yaptıktan sonra düşüşe geçen Sosa, 28 yaşına kadar ülkelerinden dışarı adım atmamış Beck ve Rhodolfo. Şimdi de düşüşe geçen ama potansiyeli bilinen Marcelo ile yine Beck ve Rhodolfo gibi yurt dışı tecrübesi hiç bulunmayan Alexis. Tabii bir de kalitesi herkesçe kabul edilen Boyko.

(Kaynak/Fotospor)

Related Posts

More News
Canlı Skor Servisi Maç Sonuçları tarafından sunulmaktadır.