UEFA’dan devrim gibi karar

UEFA’dan devrim gibi karar

UEFA Yönetim Kurulu, yılın ilk toplantısını İsviçre’nin Nyon kentinde gerçekleştirdi. Toplantıda Avrupa futbolunu yakından ilgilendiren kararlar çıktı.

Toplantıda FIFA Başkanlığı’na aday olan UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino’ya tam destek çıkarken, FIFA tarafından 8 yıl boyunca futboldan men edilen UEFA Başkanı Michel Platini’nin yerine gelecek ismi belirlemek için yapılacak seçimin ise, Spor Tahkim Kurulu’nun (CAS) vereceği karara göre yapılıp yapılmayacağı duyuruldu.

UEFA ayrıca geçtiğimiz Dünya Kupası’nda ve Avrupa’daki bazı liglerde kullanılan ‘gol çizgisi’ teknolojisinin EURO 2016’da kullanılacağını, gelecek sezondan itibaren Şampiyonlar Ligi’nde, 2017-2018 sezonundan itibaren de UEFA Avrupa Ligi’nde uygulamaya geçeceğini açıkladı.

baf5d462f9a7423183797fe4479aa9af_golcizgisi

Gol çizgisi teknolojisi nedir?

Gol çizgisi teknolojisi, sahanın çeşitli bölgelerine yerleştirilmiş kameralar vasıtasıyla topun kale çizgisini geçip geçmediğini tespit eden elektronik bir sistemdir. Sistemin kullanımı 2012 senesinde Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından onaylanmıştır. 2014 Dünya Kupası’nda Fransa-Honduras maçında Karim Benzema’nın attığı gol, Dünya Kupası tarihinin gol çizgisi teknolojisi ile verilen ilk golü olarak tarihe geçmiştir. Küçük ve gelirleri kısıtlı federasyonlar için maliyetli bir sistem olduğundan dolayı kullanımı henüz zorunlu tutulmamaktadır.

(Kaynak/Spor Alemi)

Related Posts

More News
Canlı Skor Servisi Maç Sonuçları tarafından sunulmaktadır.