FIFA’daki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarında flaş gelişme

FIFA’daki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarında flaş gelişme

FIFA’daki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarını yürüten İsviçre Başsavcısı Michael Lauber, UEFA Başkanı Michel Platini’nin “sanık ve tanık” olarak ifadesinin alındığını açıkladı.

İsviçre basınında yer alan haberde Lauber, “Platini’den sadece tanık olarak bilgi almadık. Bu doğru değil. Biz kendisine yönelik tanık ve sanık olarak inceleme yaptık” değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce yaptığı açıklamada tanık olarak bilgisine başvurulduğunu belirten Platini, “Suçlanan biri olarak değil, bilgi paylaşmak için İsviçreli yetkililerle geçen cuma günü görüştüm” ifadesini kullanmıştı.

Platini, FIFA Başkanı Joseph Blatter’den 2011 yılında aldığı 1,8 milyon avro ödeme gerekçesiyle soruşturmaya dahil edilmişti.

İsviçre yargısı, 1999 ve 2002 seneleri arasındaki hizmeti için Platini’ye 2011 yılı şubat ayında ödenen 1,8 milyon avroyla FIFA’nın zarara sokulduğu görüşünde. FIFA Yönetim Kurulu’na 2002’de giren Platini, sonraki senelerde Blatter’in yeniden seçilmesinde önemli rol oynamıştı.

Blatter hakkında 25 Eylül’de, “ceza gerektirecek kötü yönetim” ve “zimmete geçirme” iddiaları nedeniyle İsviçre Savcılığı tarafından ceza soruşturması açılmıştı.

(Kaynak/Vatan)

Related Posts

More News
Canlı Skor Servisi Maç Sonuçları tarafından sunulmaktadır.