FIFA’da kriz büyüyor! Sepp Blatter sorguya alındı…

FIFA’da kriz büyüyor! Sepp Blatter sorguya alındı…

FIFA’da son 5 aydır süren operasyonlar farklı bir boyuta taşındı. Gittikçe büyüyen yolsuzluk krizinde ‘son perde’ Sepp Blatter’in sorgulanmasıyla yaşandı.

79 yaşındaki FIFA Başkanı’nın sorgusunda birçok konu hakkında bilgisi istendi ancak esas olarak Michel Platini’ye 2011 yılında giden 1.4 milyon pound (2 milyon İsviçre frangı) üzerinde yoğunlaşıldığı aktarıldı.

Ayrıca Blatter’in ofisinden alınan verilerin detaylı bir şekilde inceleneceği ve yapılan bütün sözleşmelerin araştırılacağı vurgulandı. Ortaya konan iddiaların kanıtlanması halinde ise İsviçreli futbol adamı için 5 seneye kadar hapis cezasının isteneceği kaydedildi.

Soruşturmanın özellikle 2016 Şubat ayında yapılacak FIFA Başkanlık Seçimleri’nde adaylardan biri olan Platini’ye giden para üzerinde olacağı belirtildi.

Konuyla alakalı bir açıklama yapan UEFA Başkanı Platini, “FIFA’daki yolsuzluklarla alakalı bilgime başvuruldu. Ben her zaman bu soruşturmaya destek oldum. Hatta benden de bilgi alınması memnun etti. Elimdeki bütün her şeyi detaylıca anlattım. Bana gelen para, FIFA ile yapılan kontratta geçiyordu. Kişisel bir durum değil, yapılan bir anlaşma. Belgeleri duruyor” dedi.

Öte yandan, Ürdünlü başkan adayı Ali bin al-Hussain, “Blatter’in FIFA’sı öldü. FIFA’nın yeniden düzenlenmesi için yeni ve şaibesiz bir lidere ihtiyacı var” diyerek, hem Blatter hem de Platini’ye tepki gösterdi.

‘Son derece rahatız’

FIFA Başkanı Sepp Blatter’in ABD’li avukatı Richard Cullen de söz konusu paranın herhangi bir yolsuzlukla ilgi olmadığını söyledi. Soruşturma kapsamında olan Blatter’in rahat olduğunu dile getiren Cullen, “Sayın Blatter, elinden geldiğince soruşturmaya yardım etmeye çalışıyor. Son derece rahatız. Elimizde bütün belgeler mevcut. O giden paranın kontrat dahilinde olduğunu ve kişisel bir durum olmadığını herkes görecek. Ayrıca henüz sayın Blatter’in başkanlığı düşmedi. Çıkan haberler doğru değil, sadece soruşturma var şu an, bir sonuç yok” diye konuştu.

Dosya kabarık

Sepp Blatter’in başkanlığını yaptığı FIFA için ortaya konan iddialar da bir hayli güçlü. İngiliz basınında öne çıkan dosyalar ise şu şekilde:

– 2005 senesinde Karayipler Futbol Federasyonu ile yapılan televizyon anlaşmaları
– EURO 2012 ve 2014 Dünya Kupası yayın haklarından elde edilen gelir
– 2018 Dünya Kupası’nda Rusya ve 2022 Dünya Kupası’nda Katar ile yapılan anlaşmalar
– 2011 senesinde Platini’ye giden 1.4 milyon poundluk ödeme

FIFA Başkanı Sepp Blatter önceki gün İsviçre Başsavcılığı tarafından sorgulandı.

(Kaynak/Milliyet)

Related Posts

More News
Canlı Skor Servisi Maç Sonuçları tarafından sunulmaktadır.