Fenerbahçe’ye 150 milyon dolarlık sponsorluk!

Fenerbahçe’ye 150 milyon dolarlık sponsorluk!

Habertürk gazetesi yazarı Serdar Ali Çelikler’in iddiasına göre Fenerbahçe’nin son dönemdeki transfer atağında finansman kaynağı Dubai’li gayrımenkul firması Emaar ve Ülker.
Geçtiğimiz haftalarda bu köşede “Fenerbahçe, bu kötü mali tablosuyla bu kadar transferi nasıl yapıyor?” diye sormuş ve “Ya maden buldular ya da finansör”demiştim. Kulağıma çalınanlar o ki; Fenerbahçe’nin gelecek yıldan itibaren 2 büyük sponsoru olacak. Biri inşaat firması olan Emaar, diğeri de büyük Fenerbahçeli Murat Bey’in Ülker’i…
Ülker’i zaten biliyoruz. Ataşehir Ülker Arena’ya ismini veren firma, basketbol sponsorluğundan çekildi. Ama basketbol takımının formasına 16 milyon Dolar karşılığı Godiva ismini vermek istiyor. Bu anlaşmanın 2 yıl olması öngörülüyor. Ama Ülker’in tek destek düşüncesi bu değil. Stadyumun isminin de Ülker olması muhtemel. Ayrıca forma ön reklamı da pazarlık dahilinde.
Diğer talip ise Dubai menşeili gayrimenkul firması olan Emaar. Emirates’in de hissesinin bulunduğu Emaar’ın Türkiye’de yatırımları var. Halihazırda Soyak Grubu ile yaptıkları yeni projenin tanıtımı için de iyi bir tanıtım fırsatı olacağını düşündüklerinden Fenerbahçe’nin hem stadına hem de formasının ön tarafına talipler. Duyduğum, 150 milyon Dolar’lık bir bedelle 10 yıllık sözleşme istedikleri.Emaar’ın Türkiye Ceo’su Ozan Balaban’ın ciddi bir Aziz Yıldırım muhalifiyken Yıldırım listesinden seçime girmesi ve hatta A.Ş.’nin yönetimine de dahil olması açıkçası beni şaşırtmıştı. Sebebi Emaar’ın bu işbirliği arayışıymış belli ki. Öte yandan Aziz Bey her iki sponsorunu da işin içine dahil etmeyi planlıyormuş. Bana göre 18 yıllık başkanlık hayatında en büyük başarısı ‘para vermek isteyen herkesi’ kırmadan, dökmeden onları da asgari müşterek de memnun ederek ‘oyuna dahil etmek’ olan Aziz Bey’in her iki firmayla da anlaşabileceği belirtiliyor. Stat ismi Ülker’de olursa forma sırtı reklamı da Ülker’de kalır, formanın ön reklamı Emaar olabilir. Tersi de mümkün. Tabii bu rekabet Fenerbahçe’ye maddi katkı olarak geri dönecek. 150 milyon Dolar’ın artması ya da 10 yıl yerine 5 yıl yapılması söz konusu olacak.

Related Posts

More News
Canlı Skor Servisi Maç Sonuçları tarafından sunulmaktadır.